Meie inimesed

Meie inimesed

Ivar Eensoo / www.saaremaamarditalu.ee

Olles mõni aasta vana talu omanik Saaremaal, tajusin, et selleks, et talu maid korras hoida, on vaja kas traktorit või lambaid. Puht juhuslikult sattusin internetis ühe kena kihnu maalamaba kodulehe peale. Armastus esimesest silmapilgust! Kes siis veel paremini sobiks vana rehimaja juurde, kui meie põlised, oma maalambad. Jagades aga, oma elu Saaremaa ja pealinna vahel, oli tunne, et praegu endale lambaid lubada ei saa. Iga asi oma õigel ajal. Seitse aastat unistamist ja igatsemist ja õige aeg tuli 2016 aasta sügisel, kui tallu saabusid neli esimest kihnu maalammast.
Minu eesmärgiks on kihnu maalamba kui põlise Eesti maalamba säilitamine ja vastutustundlik ja teadlik aretamine, põlistõule sobiva aretustegevusega, kogu südame, hinge ja mõistusega.
Kindlasti üheks minu missiooniks on kihnu maalamba populariseerimine.
Püüan liikuda suunas, et mu kari ei ole mitmekesine vaid lammaste välimiku vaid ka põlvemiste osas. Nii on ajaga karja lisandunud mitmed huvitava põlvnemisega uted, erinevatest ute- ja jääraliinidest.
Kuna talul on võimalus pidada ka jäärasi, liigun suunas, et oleks esindatud erinevate jääraliinide esindajad. Kasutamaks neid paaritustel oma uttedega aga ka rendiks ja müügiks teistele.
2022 aasta alguseks on kari kasvanud umbestäpselt kuuekümne pealiseks. Tänaseks päevaks olen ka nii palju targem ja teadlikum, et peale kihnu populatsiooni on meil säilinud ka teised maalamba populatsioonid ja tänaseks on karjas ka neli esimest eesti maalamba utte.
Kui aastaid unistasin ka maakanadest, siis on rõõm, paar aastat olen ka neid nüüd säilitanud ja teadlikult aretanud.
Sinisest lehmast aga unistan veel edasi…..